אם למעסיק יש כוונה לפטר עובד, הזכות הראשונה שמגיעה לאותו העובד היא הזכות להליך שימוע לפני פיטורים. במסגרת הליך זה חייב המעסיק לאפשר לעובד להגיב לכוונה לפטר אותו, ואם יש האשמות הנלוות לפיטורין – לאפשר לו  להגיב אליהן בפירוט.

זכות זו מתקיימת תמיד – גם בנסיבות של פיטורים עקב צמצומים בחברה, גם כאשר העובד נתפס בעבירה כלשהי, למשל גניבה, גם כשמדובר בעובד שהצטרף למקום העבודה לפני זמן קצר מאוד ואפילו כאשר מדובר במועמד לעבודה, שעדיין לא התקבל לעבודה.

חשוב לציין כי פיטורים באמצעות הודעת טקסט, כמו כל דרך שאינה כוללת שימוע, אינם חוקיים. עובד שפוטר בצורה כזאת יכול לתבוע את המעסיק.

הפרת הזכות הזו, וביצוע פיטורים בלי שימוע יכולים להביא את המעסיק, שכעת הוא כבר המעסיק לשעבר, לשלם לעובד סכומים לא מבוטלים שיכולים להגיע במקרים מסוימים אפילו ל-12 משכורות (כלומר שכר של שנה).

שימוע לפני פיטורים מורכב משלושה חלקים – זימון, שימוע וקבלת החלטה על ידי המעסיק. כל פגיעה בהליך פיטורים תקין יכול להוות עילה לתביעה לפיצויים.

הזימון

המעסיק צריך לזמן את עובד המועמד לפיטורים לפגישת שימוע, אשר תתקיים תוך זמן הגיוני לאחר מסירת מכתב הזימון. התקופה המקובלת היא כ-5 ימי עסקים בין מועד הזימון לבין קיום הישיבה. במקרה של טענות מורכבות, הדורשות בדיקה של המועסק, יש צורך בהתראה ארוכה אפילו יותר.

על המעסיק לשלוח לעובד את הזימון בכתב, ובו הודעה המפרטת באופן מוחלט את כל הסיבות שבגללן המעסיק שוקל לסיים את ההסכם ההעסקה. הפירוט חייב להיות מדויק ואסור לעשות שימוש בכותרות כלליות כמו “אובדן אמון”, ועל המעסיק חלה חובה לפרט. לא ניתן לפרט בשימוע סיבות חדשות שלא נזכרו במכתב הזימון. בנוסף, בזימון צריך להיות כתוב איפה יתקיים השימוע ומי המשתתפים העתידים להשתתף בו. בנוסף יש למעסיק חובה ליידע את העובד על זכותו לליווי של כל נציג מטעמו במהלך השימוע.

השימוע

המעסיק כמעט תמיד חייב לקיים את שיחת השימוע פנים אל פנים.  כדי למנוע מחלוקות עתידיות יש לקיים פרוטוקול. למעשה, מומלץ להקליט את השימוע, לאחר יידוע כל הצדדים כי השיחה מוקלטת. כמובן שיש לאפשר לעובד לקבל עותק מהפרוטוקול או ההקלטה.

במהלך השימוע על המעסיק לתת לעובד אפשרות להביע את טענותיו בקשר לטענות שפורטו בזימון. המעסיק לא חייב לענות על הטענות של העובד במהלך השיחה עצמה, אבל עליו להעביר לעובד את ההחלטה שלו כשהיא מנומקת בכתב בחלוף כיומיים לאחר השימוע.

פיטורים ללא שימוע – פנו לעורך דין

פיטורים ללא שימוע הם כואבים. בעקבותיהם עלולות  לעלות אצל העובד  תחושות של השפלה ועלבון. אבל פיטורים בלי שימוע הם פגיעה בזכות בסיסית של העובד, ולכן אף יכולים לזכות אותו בפיצויים.

משרד עו”ד רון זהבי ועו”ד ענת זהבי מתמחה בדיני עבודה, ובתוך כך מקרים של פיטורים ללא שימוע. את המשרד מובילה תפיסת עולם של מתן שרות הדוק ואישי ללקוחות המשרד, תוך מתן מענה מקצועי ומהיר. המשרד קיים כבר כ-20 שנים, ובעל מוניטין מכובד בתחומיו.